Příklady diskriminace od rakouského veřejného ochránce práv

(Přeloženo z příručky od Evy Lang z Vídně)

  • Z Marianne F. se postupně stávala z uznávané expertky a vedoucí oddělení ta, která „stojí mladým v cestě“. Personální oddělení se začalo 2 roky před jejím možným odchodem do důchodu poptávat, kdy že již do důchodu odejde. Marianne F. zdůraznila, že by ráda pracovala do svých 62 let. Přesto jí zaměstnavatel vypověděl smlouvu přesně v den, kdy dosáhla svých 60. narozenin. (Pozn.: Pro ženy je v Rakousku věk odchodu do důchodu stanoven na 60 let věku.)
  • Christian S. pracuje jako účetní. Každý rok je mu schválena účast na dvoudenním semináři „Daňový zákon aktuálně“, tento seminář je pro jeho činnost nepostradatelný ve vztahu k jeho dalšímu vzdělávání v oblasti účetnictví a výkonu povolání. Jednoho dne mu byla účast na tomto semináři odmítnuta, a to z důvodu, že si jakožto dlouholetý zaměstnanec měl osvojit již dostatek znalostí z těchto seminářů, na rozdíl např. od jeho mladších kolegů.
  • Jessica B., 21 let, je vyučenou opravářkou aut. Její pozornost upoutala nabídka práce v jedné dílně a šla se tam tedy ucházet o místo. Vedoucí obchodu jí ale sdělil, že nemá žádnou šanci toto pracovní místo získat, neboť na základě poptávky náročných zákazníků tato opravna aut přijímá pouze zkušené starší muže.